Πέμπτη 11 Απριλίου 2013

Ηλεκτρολόγοι - Μαθηματικό : 75 - 61

HΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ  ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ  & ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ  ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

Η δεύτερη ομάδα που θα λάβει μέρος στα τελικά της διοργάνωσης είναι αυτή των Ηλεκτρολόγων Μ.Μ.Υ.  Οι Ηλεκτρολόγοι επικράτησαν των Μαθηματικών με 75 - 61 στον αγώνα που έγινε την Τετάρτη 10/4, και έτσι έγιναν η μόνη ομάδα που παρέμεινε αήττητη για την περίοδο 2012-2013.

Ήταν ένας αγώνας που αναμένονταν με ενδιαφέρον καθώς οι δύο αυτές ομάδες ήταν οι μόνες που δεν είχαν χάσει σε αγώνα τους κατά την πρώτη φάση του Πρωταθλήματος. Οι Μαθηματικοί στη συνέχεια κέρδισαν έναν από τους τρεις αγώνες της δεύτερης φάσης, κάτι που τους έφερε αντιμέτωπους με την ομάδα των Ηλεκτρολόγων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήτανε κοντά στο σκορ και παρ' όλο που οι Ηλεκτρολόγοι προηγήθηκαν στο 10΄ με 24-14, οι Μαθηματικοί επανήλθαν και μάλιστα προηγήθηκαν με 34-35 τρία λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Στα τελευταία αυτά λεπτά σκόραραν μόνο οι Ηλεκτρολόγοι και έτσι το ημίχρονο έληξε 40-35 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ηλεκτρολόγοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και με ένα επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο 22-7 ξέφυγαν στο 30΄με είκοσι πόντους διαφορά, κάτι που έδειξε ότι ελέγχουν τον αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο που οι Μαθηματικοί είχαν μία τελευταία ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη δεν τα κατάφεραν, και μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους εικοσιπέντε πόντους (72 - 47), για να μειωθεί τελικά στους δεκατέσσερεις με το τελικό αποτέλεσμα (75 - 61).

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ Μ.Μ.Υ.  : Λυκάρτσης 2, Πεταλίδης, Τικτόπουλος 4, Τρουμπούνης, Ντομαλης 3, Πρωτούλης 6, Μάντζιαρης 10, Παπαγεωργίου 3 (1), Μυλωνάκης 3, Βαρδουνιώτης 7, Κουρτίδης 11(1), Μπάκας 16 (1), Λέντης 10(2), Μποντομητσίδης, Μουστάκης, Βεγήρης.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ :  Τσακιρίδης, Καλαντζής 2, Αργυρόπουλος 8 (1), Ζιάννας 13, Γερόπουλος 3, Χατζής 8, Γκανούρης, Ντάκης 5 (1), Αρβανιτάκης 17, Τσιρέβελος, Τοπαλίδης 5 (1).